Home
Singapore Events
singapore athletic association
 
singapore athletic association
Posted by Sha

Report

Some 849 runners and 112 teams took to the trail last week for the 11th edition of Wings Athletic Club annual Cross Country.

The Girls Under-14, Boys Under-14, Girls Under-17 and Women Open ran the Bedok Reservoir loop of 3.6 kilometers while the Boys Under-17 and Men Open ran the 4.3 kilometers route.

In the men’s Open category, with the absence of Mok Ying Ren, 21-year-old Soh Rui Yong has stepped up to the plate and is becoming the focus of local cross-country fans this season.

After a fantastic last year of maturing as a runner both in track and in cross-country, he has kicked off his 2012 in emphatic fashion by completing the double as he secured two individual wins in a row, the first SAA Cross Country in January and recently the Wings Cross Country held on 18th February.

He finished the 4.3 kilometres course in 13:03.09 minutes, and in the process helped Wings Athletic Club to secure the men’s Open team title.

As the athletics calendar moves from the trail to the track, the Raffles Institution alumni is hoping to emulate and improve on his 5,000m performance (15:36.02 minutes). He was ranked number two in Singapore last year behind Mok Ying Ren (14:51.09 minutes).

In the women’s Open category, there were three sub-14 minute times for the grueling 3.6km winding course. While last year SEA Games participant Renuka d/o Satianathan managed to pass and outkick Swift’s Mok Ying Rong in the final part of the race, Vivian Tang finished some 13 seconds ahead of Renuka.

The 42-year-old who herself was a two-time SEA Games representative (2003 & 2005) in the women marathon event, she showed her younger counterparts that age is not an issue, as she staked her claim as the fastest women in Singapore over the distance.

Vivian, Renuka and Ying Rong finished in 13:39.43, 13:52.89 and 13:58.37 minutes respectively.

Video

Below are specific timeline in the event if you wishes to skip to a certain part:

01:04 minute – Under 14 Girls
02:20 minute – Under 14 Girls Finishing
06:03 minute – Under 14 Boys
07:46 minute – Under 17 Girls
10:20 minute – Under 17 Boys
12:22 minute – Women Open
14:19 minute – Women Open Finishing
19:10 minute – Men Open
20:47 minute – Men Open Finishing
24:03 minute – Post Race Footages
24:23 minute – PRIZE for Under 14 Girls
26:25 minute – PRIZE for Under 14 Boys
27:59 minute – PRIZE for Under 17 Girls
29:34 minute – PRIZE for Under 17 Boys
30:46 minute – PRIZE for Women Open
32:41 minute – PRIZE for Men Open

Below are the Top 10 individual results:

MEN OPEN
001 2013 Soh Ruiyong Wings Team A M 00:13:03.09
002 2012 Brad Johnson Wings Team A M 00:13:09.46
003 1382 Karthic Harish Ragupathy HCI Team 2 M 00:13:16.27
004 2014 Soh Hua Qun Wings Team A M 00:13:18.29
005 1408 Jared Hui CJC M 00:13:54.03
006 1383 SEAN LIM YI FANG ACS MEN OPEN TEAM 1M 00:13:56.70
007 1439 Yong Ren Wei Bryan RI Team 1 M 00:14:04.80
008 1443 Reuben s/o Devaprasad RI Team 1 M 00:14:15.43
009 1428 MAX LIAW JUN LIN ACJC Boys M 00:14:18.42
010 1436 Norman Lim Fang Xuan NUS M 00:14:19.12

WOMEN OPEN
001 2393 Vivian Tang Ind F 00:13:39.43
002 2388 RENUKA SATIANATHAN Ind F 00:13:52.89
003 2379 Mok Ying Rong Swift F 00:13:58.37
004 2337 BELLE TAN XIN YI ACJC Girls Team 1 F 00:14:15.99
005 2326 Neo Hoon Suan HCI Team 2 F 00:14:37.66
006 2381 Lim Sing Yi Alexis Swift F 00:14:44.01
007 2380 R.Ranjitha Swift F 00:14:48.12
008 2355 Janielle Lim Raffles Institution F 00:14:49.15
009 2349 Look Xin Qi NUS F 00:14:52.60
010 2363 Stephanie Hulbert Mileage Team F 00:14:54.37

BOYS U-17
001 1238 Marcus Ng Yu Pei VS Team 1 M 00:13:31.73
002 1190 Heng yu Jie CH Team 1 M 00:13:44.68
003 1191 Lim Jia De CH Team 1 M 00:13:50.48
004 1217 LEROI LEE Nan Hua Boys Team 2 M 00:14:04.33
005 1269 THINESHWARAN S/O KRISHNAKUMBASRS Team 1 M 00:14:15.71
006 1274 SHOHIB MARICAN RI TEAM 1 M 00:14:21.98
007 1192 Joshua Nga CH Team 1 M 00:14:28.89
008 1256 KOO JIAN HUI, RAY AISS Team 1 M 00:14:37.72
009 1278 MOHAMED IMRAN RI TEAM 1 M 00:14:40.52
010 1276 RAHUL JAYAPRABHA RI TEAM 1 M 00:14:48.48

GIRLS U-17
001 2173 Yang Tian Tian SSP F 00:14:52.61
002 2206 SU ZANN RV Under 17 Team A F 00:14:54.22
003 2242 Abigail Sim CCHMS F 00:14:55.97
004 2287 NENA FRITZ Ind F 00:15:08.63
005 2270 Lok Xin Ying Cedar Team 1 F 00:15:17.69
006 2228 COLLINS, CHLOE ARIANA MGXC 1 F 00:15:20.85
007 2268 Joycelyn Lee Yuet Zhen Cedar Team 1 F 00:15:23.87
008 2262 Yeo Yue SNGS Team A F 00:15:33.80
009 2176 ADELINE BEE Nan Hua Girls Team 2 F 00:15:35.85
010 2185 Mary-Lisa Zhi-Hui Chua RGS u17 Girls Team F 00:15:36.60

BOYS U-14
001 1094 Tan Chong Qi RI TEAM 1 M 00:12:47.92
002 1138 Keith Yong Sheng Wei Ind M 00:12:55.74
003 1047 Ryan Koh Hwa Chong Instituition ( HMCI ) 00:13:04.66
004 1095 Elisha Goh RI TEAM 1 M 00:13:05.78
005 1034 Chester Lee CH Team 3 M 00:13:12.51
006 1007 PAUL SIMMY ACS U14 TEAM 1 M 00:13:26.63
007 1067 Mandip Rai VS Team A M 00:13:28.42
008 1035 Mark Lim CH Team 3 M 00:13:33.38
009 1065 Lim Chang Yu VS Team A M 00:13:34.33
010 1036 Isaac Ming CH Team 3 M 00:13:37.74

GIRLS U-14
001 2134 Nah Yi Xin Cedar Team 2 F 00:15:59.06
002 2073 Chloe Wang Wenyi RGS U14 Girls Team F 00:16:21.71
003 2087 VALARIE LAI RV Under 14 TEAM A F 00:16:38.81
004 2090 WANG JIA YU CRYSTABELLE RV Under 14 TEAM A F 00:16:43.27
005 2154 HANNAH MALLARD Ind F 00:16:43.60
006 2105 Jillian See CCHMS F 00:16:44.40
007 2135 Tang Kai Qi Cedar Team 2 F 00:16:56.61
008 2074 Angelina Lim Xue Ning RGS U14 Girls Team F 00:17:05.30
009 2089 CHOO XING YI CARISSA RV Under 14 TEAM A F 00:17:20.33
010 2088 LIM HUI YI JAYNE RV Under 14 TEAM A F 00:17:24.99

Below are the Top 5 Teams results:

MEN OPEN

Position : 1 Team: Wings Team A Total Point: 19
2013 Soh Ruiyong Wings Team A 00:13:03.09 001
2012 Brad Johnson Wings Team A 00:13:09.46 002
2014 Soh Hua Qun Wings Team A 00:13:18.29 004
2016 Su Yen Bing Wings Team A 00:14:24.21 012

Position : 2 Team: RI Team 1 Total Point: 46
1439 Yong Ren Wei Bryan RI Team 1 00:14:04.80 007
1443 Reuben s/o Devaprasad RI Team 1 00:14:15.43 008
1440 Justin John Surin RI Team 1 00:14:21.86 011
1441 Jonathan Tan Hoe En RI Team 1 00:14:40.44 020

Position : 3 Team: ACS MEN OPEN TEAM 1 Total Point: 69
1383 SEAN LIM YI FANG ACS MEN OPEN TEAM 1
00:13:56.70 006
1384 ZACHARY DEVARAJ ACS MEN OPEN TEAM 1
00:14:24.40 013
1386 GREGORY TEO YI RONG ACS MEN OPEN TEAM 1
00:14:43.08 024
1385 TAN QING YU IVAN ACS MEN OPEN TEAM 1
00:14:48.86 026

Position : 4 Team: ACJC Boys Total Point: 73
1428 MAX LIAW JUN LIN ACJC Boys 00:14:18.42 009
1427 TAN JIAN DA ACJC Boys 00:14:28.21 014
1426 JAMES IAU NAN HOONG ACJC Boys 00:14:35.54 017
1429 CHUA YING ZHI ACJC Boys 00:14:58.07 033

Position : 5 Team: NUS Total Point: 104
1436 Norman Lim Fang Xuan NUS 00:14:19.12 010
1433 Koh Kai Ming NUS 00:14:36.60 018
1432 Justin Sim Sheng Wei NUS 00:14:48.39 025
1437 Melvin Lee Kok Seng NUS 00:15:26.56 051

WOMEN OPEN

Position : 1 Team: Swift Total Point: 34
2379 Mok Ying Rong Swift 00:13:58.37 003
2381 Lim Sing Yi Alexis Swift 00:14:44.01 006
2380 R.Ranjitha Swift 00:14:48.12 007
2382 Lin Zhiyun Swift 00:15:35.24 018

Position : 2 Team: HCI Team 1 Total Point: 74
2321 Lim Yu-Han HCI Team 1 00:15:10.82 013
2322 Shamitaa Shree HCI Team 1 00:15:27.11 014
2320 Debbie Ho HCI Team 1 00:16:00.44 022
2325 Ethanyn Lim HCI Team 1 00:16:04.74 025

Position : 3 Team: NUS Total Point: 78
2349 Look Xin Qi NUS 00:14:52.60 009
2351 And Siew Min NUS 00:15:36.90 019
2354 Viengdalat Somphet NUS 00:16:03.58 024
2352 Sarah Tan Hui Zhen NUS 00:16:07.47 026

Position : 4 Team: HCI Team 2 Total Point: 82
2326 Neo Hoon Suan HCI Team 2 00:14:37.66 005
2327 Ling An HCI Team 2 00:15:08.85 012
2328 Sherilyn Loh HCI Team 2 00:16:02.60 023
2329 Yeo Xin Yi HCI Team 2 00:17:21.34 042

Position : 5 Team: Raffles Institution Total Point: 86
2355 Janielle Lim Raffles Institution 00:14:49.15 008
2357 Victoria Tan Shi Ying Raffles Institution 00:15:34.14 017
2358 Quek Qian Ying Jolene Raffles Institution 00:16:28.81 030
2360 Kwee Yi Ning Raffles Institution 00:16:33.54 031

BOYS U-17

Position : 1 Team: CH Team 1 Total Point: 35
1190 Heng yu Jie CH Team 1 00:13:44.68 002
1191 Lim Jia De CH Team 1 00:13:50.48 003
1192 Joshua Nga CH Team 1 00:14:28.89 007
1193 David Yong CH Team 1 00:15:12.63 023

Position : 2 Team: VS Team 1 Total Point: 43
1238 Marcus Ng Yu Pei VS Team 1 00:13:31.73 001
1239 Venuraam Selvan VS Team 1 00:14:49.84 011
1242 Harold Ong VS Team 1 00:14:57.54 012
1241 Sean Yeo VS Team 1 00:15:09.28 019

Position : 3 Team: RI TEAM 1 Total Point: 52
1274 SHOHIB MARICAN RI TEAM 1 00:14:21.98 006
1278 MOHAMED IMRAN RI TEAM 1 00:14:40.52 009
1276 RAHUL JAYAPRABHA RI TEAM 1 00:14:48.48 010
1279 YEO JAY SEAN RI TEAM 1 00:15:18.73 027

Position : 4 Team: Hwa Chong Instituition ( HCI ) Total Point: 107
1208 Tan Yu Chuan Hwa Chong Instituition ( HCI ) 00:14:59.75 014
1210 Dai Nan Tian Hwa Chong Instituition ( HCI ) 00:15:18.69 026
1212 Nigel Ong Hwa Chong Instituition ( HCI ) 00:15:22.28 032
1211 Leong Sheu Xiang Hwa Chong Instituition ( HCI ) 00:15:22.98 035

Position : 5 Team: SJI B Total Point: 126
1202 Tang Chung Theng Julian SJI B 00:15:07.04 018
1206 Lee Zhen Yu Edward SJI B 00:15:19.29 029
1204 Ong Chin Kang SJI B 00:15:28.92 038
1203 Su Jin Chandran SJI B 00:15:33.03 041

GIRLS U-17

Position : 1 Team: RV Under 17 Team A Total Point: 49
2206 SU ZANN RV Under 17 Team A 00:14:54.22 002
2204 THADDEA CHUA YUN FANG RV Under 17 Team A 00:15:41.12 012
2205 HEATHER HONG RV Under 17 Team A 00:15:53.44 017
2203 SHARYL QUEK RV Under 17 Team A 00:15:53.44 018

Position : 2 Team: Cedar Team 1 Total Point: 50
2270 Lok Xin Ying Cedar Team 1 00:15:17.69 005
2268 Joycelyn Lee Yuet Zhen Cedar Team 1 00:15:23.87 007
2269 Tay Pei Ern Cedar Team 1 00:15:52.16 016
2272 Edina Tan Yi-Qin Cedar Team 1 00:16:02.02 022

Position : 3 Team: SNGS Team A Total Point: 75
2262 Yeo Yue SNGS Team A 00:15:33.80 008
2267 Dayna Ang Hui Shan SNGS Team A 00:15:53.55 019
2265 Lim Jia Jun SNGS Team A 00:16:03.80 023
2264 Ng Bei Lin SNGS Team A 00:16:10.15 025

Position : 4 Team: Nan Hua Girls Team 2 Total Point: 105
2176 ADELINE BEE Nan Hua Girls Team 2 00:15:35.85 009
2177 RACHEL HO Nan Hua Girls Team 2 00:16:27.14 030
2178 CHENG WEI BIN Nan Hua Girls Team 2 00:16:30.90 031
2180 GAN YIHUI Nan Hua Girls Team 2 00:16:37.45 035

Position : 5 Team: RGS u17 Girls Team Total Point: 135
2185 Mary-Lisa Zhi-Hui Chua RGS u17 Girls Team 00:15:36.60 010
2190 Richelle Ang Ee Lynn RGS u17 Girls Team 00:16:26.77 029
2186 Lin Jialin RGS u17 Girls Team 00:16:57.79 040
2188 Tee Chun Ying RGS u17 Girls Team 00:17:32.91 056

BOYS U-14

Position : 1 Team: CH Team 3 Total Point: 43
1034 Chester Lee CH Team 3 00:13:12.51 005
1035 Mark Lim CH Team 3 00:13:33.38 008
1036 Isaac Ming CH Team 3 00:13:37.74 010
1039 Ezra Goh CH Team 3 00:14:05.62 020

Position : 2 Team: VS Team A Total Point: 50
1067 Mandip Rai VS Team A 00:13:28.42 007
1065 Lim Chang Yu VS Team A 00:13:34.33 009
1066 Robin Staes-Polet VS Team A 00:13:42.09 011
1064 Tan Ziying Brandon VS Team A 00:14:07.33 023

Position : 3 Team: RI TEAM 1 Total Point: 56
1094 Tan Chong Qi RI TEAM 1 00:12:47.92 001
1095 Elisha Goh RI TEAM 1 00:13:05.78 004
1098 AARON CHAN SIANG JOO RI TEAM 1 00:13:46.62 013
1096 Yang Qiao Hao RI TEAM 1 00:14:53.76 038

Position : 4 Team: Hwa Chong Instituition ( HCI ) Total Point: 62
1047 Ryan Koh Hwa Chong Instituition ( HCI ) 00:13:04.66 003
1051 Hu Hua Xin Hwa Chong Instituition ( HCI ) 00:13:52.60 016
1049 Joel Yuen Hwa Chong Instituition ( HCI ) 00:14:03.00 019
1046 Dylan Tan Hwa Chong Instituition ( HCI ) 00:14:08.32 024

Position : 5 Team: CSS 2 Total Point: 107
1082 KEANE YAP MY SHEN CSS 2 00:13:50.27 015
1084 TENG JIAN LING CSS 2 00:14:06.87 022
1086 HARICHANDRAN S/O ARIVALAGN CSS 2 00:14:34.28 034
1085 GERALD LOW RUI KANG CSS 2 00:14:51.90 036

GIRLS U-14

Position : 1 Team: RV Under 14 TEAM A Total Point: 26
2087 VALARIE LAI RV Under 14 TEAM A 00:16:38.81 003
2090 WANG JIA YU CRYSTABELLE RV Under 14 TEAM A 00:16:43.27 004
2089 CHOO XING YI CARISSA RV Under 14 TEAM A 00:17:20.33 009
2088 LIM HUI YI JAYNE RV Under 14 TEAM A 00:17:24.99 010

Position : 2 Team: Cedar Team 2 Total Point: 46
2134 Nah Yi Xin Cedar Team 2 00:15:59.06 001
2135 Tang Kai Qi Cedar Team 2 00:16:56.61 007
2139 B Lochana Cedar Team 2 00:17:50.86 018
2137 Soo Yu Yan Hilary Cedar Team 2 00:18:00.77 020

Position : 3 Team: RGS U14 Girls Team Total Point: 52
2073 Chloe Wang Wenyi RGS U14 Girls Team 00:16:21.71 002
2074 Angelina Lim Xue Ning RGS U14 Girls Team 00:17:05.30 008
2069 Chiang Aiting Faye RGS U14 Girls Team 00:17:46.72 017
2072 Tan Wen Qi Megan RGS U14 Girls Team 00:18:14.24 025

Position : 4 Team: SSP Total Point: 113
2052 Elleora Lim Kai Chen SSP 00:17:33.63 016
2054 Stacey Choo Wen Xin SSP 00:17:53.35 019
2055 Nurul Akhira Bte Zakaria SSP 00:18:53.53 036
2053 Grace Ng En Hui SSP 00:19:18.06 042

Position : 5 Team: RV Under 14 TEAM B Total Point: 131
2093 TOH WEI WEI RV Under 14 TEAM B 00:17:27.51 012
2094 CHARMAINE CHUA JIE MIN RV Under 14 TEAM B 00:18:06.50 022
2095 CELINA ALIM RV Under 14 TEAM B 00:19:17.18 040
2097 YU BINGJING RV Under 14 TEAM B 00:20:15.46 057

Related Links:
SAA page on Wings Cross Country 2012

singapore athletic association
singapore athletic association

About Us

SA
Founded in 1934, SA's historic footprints began more than 60 years ago when we opened our doors to Singapore's early athletes at the Farrer Park Stadium. Since then, the SA has toiled and grown, and is now poised to chart new territories for the future. Under the helm of a new dynamic team of volunteers and full-time secretariat, the association will take bold strides to nurture talents and work towards a holistic athlete development and making competitive athletics a viable career, read more »
singapore athletic association
singapore athletic association
singapore athletic association
Go Top ↑
Singapore Athletics (#01-33, 3 Stadium Drive, S'pore 397630) Tel: 6563862721 / Fax: 6563867773 / UEN: S63SS0015L
Total Visitors: