Home
Singapore Events
singapore athletic association

Displaying Monthly Archives: September 2010

singapore athletic association
Posted by Sha
Filed under Announcements, Photos

Md Firdaus B Nordin took part in the Singapore Disability Sports Council 100m and 200m wheelchair race. He won both events with considerable ease.

The medalist recipients for the event men’s 4x100m. The team from Chinese Taipei blitz the race to win in a time of 39.86 seconds, while a slight botch of the baton passing between third and the last leg, cost the Singapore Selection team a sub-40 seconds timing, managing to finish only in a time of 40.71 seconds. Third was the team from Wings.

The results corner near the exit and entry was a popular haunt by everyone alike for the latest Singapore Open updates.

Team SAFSA was present for the Championship. Both seen here below are thrower Scott Wong, and jumper Matthew Goh, both walked away from the event with a medal each.

View more photos of Day 2, or view photos of the Prize Giving »

20th Sep 2010
Posted by Sha
Filed under Announcements, Photos

Below are photos of most of the medalist given out during the prize ceremony. Congratulations to the podium winners. The photo order as follow, on the left is second place, the centre is first, and on the right is third place. We apologize if I missed out anyone. A link to download the photo in high-quality photo is provided also below.


Women 200m

Download High-Res Photo: Women 200m

1 Pereira, Valerie Wings Athletics Club 24.82 25.16
2 Choo, Sze-Min Amanda Singapore Selection Team 25.65 25.43
3 Prasad, Dipna Lim Nanyang Technological Uni 25.39 25.5


Men Shot Put

Download High-Res Photo: Men Shot Put

1 Polyiam, Chatchwal Thailand 15.88m
2 Chiu, Lap San Hong Kong 14.98m
3 Wong, Scott Singapore Armed Forces 14.67m


Women Javelin

Download High-Res Photo: Women Javelin

1 Nakano, Misa Japan 49.19m
2 Miyashita, Risa Japan 49.14m
3 Teo, Hui Juen Wings Athletics Club 38.56m


Men 800m

Download High-Res Photo: Men 800m

1 Balakrisnan, Madankum National University OF Singap 2:02.10 1:58.46
2 S/O Muthu Kumar, Ravi Singapore Polytechnic 2:03.76 1:59.34
3 Oon, Kuan Yong Nanyang Technological Uni 2:03.52 1:59.40


Men 400m

Download High-Res Photo: Men 400m

1 Subasinghe Arachchig, Sri Lanka 49.06 48.53
2 Hara, Shinji Japan 50.01 48.71
3 Sathiyanesan, Shalindra Police Sports Association 52.79 50.20


Men Long Jump

Download High-Res Photo: Men Long Jump

1 Saruyama, Rikiya Japan 7.64m N +0.0
2 Dagmil, Henry Philippines 7.40m +0.0
3 Goh, Matthew Singapore Armed Forces 7.01m +0.0


Men 200m

Download High-Res Photo: Men 200m

1 Liang, Tse-Ching Chinese Taipei 21.76 21.70
2 Mannakkara Pathirana, Sri Lanka 22.12 21.98
3 Abdul Halim, Abdul Ha National University OF Singap 23.31 22.55


Men Javelin

Download High-Res Photo: Men Javelin

1 Chong, Akid Bin Mohd Nanyang Polytechnic 57.28m
2 Koh, Thong EN Wings Athletics Club 51.15m
3 Tay, Juin Lin Wings Athletics Club 50.74m


Women Long Jump

Download High-Res Photo: Women Long Jump

1 Sato, Yoshimi Japan 5.75m -0.3
2 Tse, Mang Chi Hong Kong 5.55m 1.4
3 Nurul, Jannah Swift 5.22m 0.1


Men 5,000m

Download High-Res Photo: Men 5,000m

1 S, Jeevanesh Hwachong Institution (College 17:33.98
2 Bin Hassan, Muhammad Singapore Polytechnic 17:49.60
3 Palaniandy, Ramesh Singapore Prison Club 17:50.42


Men 4x100m

Download High-Res Photo: Men 4x100m

1 Chinese Taipei 39.86
1) 1078 Tsai, Meng-Li 2) 1079 Wang, Wen-Tang 3) 1077 Liu, Yuan-Kai 4) 1081 YI, Wei-Chen

2 Singapore Selection Team 40.71
1) 2050 Yeo, Foo EE Gary 2) 2048 Mustapa, MD Elfi 3) 2045 Jamal, MD Amirudin 4) 2046 Kang, Calvin

3 Wings Athletics Club 42.43
1) 2075 Khoo, Kenneth 2) 2089 U K, Shyam 3) 2085 Tan, Lance 4) 2078 Lim, Yao Peng


Pole Vault men

Download High-Res Photo: Pole Vault men

1 Hsien, Chia-Han Chinese Taipei 5.10m
2 Saombankuay, Sompong Thailand 5.00m
3 Chong, Ming Xun National University of Singapore 4.30m


400 Meter Hurdles women

Download High-Res Photo: 400 Meter Hurdles women

1 Asaoka, Kayoko Japan 1:00.14
2 Miyahara, Aya Japan 1:00.79
3 Liaw, Tricia Chij Sec (Toa Payoh Convent) 1:19.83


400 Meter Hurdles men

Download High-Res Photo: 400 Meter Hurdles men

1 Yano, Hideki Japan 51.01
2 Takeda, Kenta Japan 51.67
3 Chinnapali, Algustino Singapore Prison Club 59.05


110m Hurdles men

Download High-Res Photo: 110m Hurdles men

1 KO, Wen-Bin Chinese Taipei 14.75
2 Rittidet, Jamras Thailand 15.59
3 Clarence, Yeoh FU Shie National University OF Singap 18.18


100m men

Download High-Res Photo: 100m men

1 Tsai, Meng-Li Chinese Taipei 10.83 10.65
2 YI, Wei-Chen Chinese Taipei 10.87 10.67
3 Mustapa, MD Elfi Singapore Selection Team 10.88 10.70


3,000m steeplechase men

Download High-Res Photo: 3,000m steeplechase men

1 Herrera, Rene Philippines 9:12.92
2 Shi, Ronghua Nanyang Technological Uni 10:48.64
3 Chua, Chin Yang Swift 11:11.17


400m women

Download High-Res Photo: 400m women

1 Sai, Tomomi Japan 55.70
2 Horie, Mayu Japan 56.00
3 T., Piriyah Wings Athletics Club 58.20


1,500m men

Download High-Res Photo: 1,500m men

1 Balakrisnan, Madankum National University OF Singap 4:09.72
2 MD Shah, Feroz Swift 4:11.91
3 GI, KA Man Hong Kong 4:19.64

This photo album can also be found on FaceBook »

Posted by Sha
Filed under Announcements, Videos

Event: Day 1 of 2
Date: 18th September 2010, Saturday
Location: Bukit Gombak Stadium


Men 100m Heat 1

Video screen too small? Download in HD Men 100m Heat 1

Wind: -1.7
1 1078 Tsai, Meng-Li Chinese Taipei 10.29 10.83 Q
2 1427 Dote, Hiroshi Japan 10.54 10.86 Q
3 2045 Jamal, MD Amirudin Singapore Selection Team 10.53 11.07
4 1483 Yuan, Weijie Joseph Nanyang Technological Uni 11.32 11.30
5 1460 Muhammad, Faeez Nanyang Polytechnic 11.30 11.74
6 1477 Tan, Tze Jung Nanyang Technological Uni 11.64 11.75
7 2012 B Jamaludin, Muhammad Siglap Secondary School 12.20 12.42


Men 100m Heat 2

Video screen too small? Download in HD Men 100m Heat 2

Wind: -0.4
1 1079 Wang, Wen-Tang Chinese Taipei 10.53 10.88 Q
2 2048 Mustapa, MD Elfi Singapore Selection Team 10.56 10.88 Q
3 1077 Liu, Yuan-Kai Chinese Taipei 10.29 10.89
4 1082 Tan, SI Hao Flash Athletics Club 11.30 11.64
5 2011 Ang, Weisi Siglap Secondary School 11.59 11.97
6 2095 Ong, Jansen Republic Polytechnic 12.80
— 1584 Kent, Azlan Ngee Ann Polytechnic 11.40 DNS


Men 100m Heat 3

Video screen too small? Download in HD Men 100m Heat 3

Wind: -0.5
1 1445 Tanaka, Sheiji Japan 10.57 10.83 Q
2 2051 Bibulawala Ranasingh, Sri Lanka 10.85 Q
3 2046 Kang, Calvin Singapore Selection Team 10.53 11.06
4 1589 Pang, Yao YI Ngee Ann Polytechnic 11.40 11.69
5 2031 DE Sovra, Ryan Blake Singapore Prison Club 11.26 12.00
6 1586 Kwek, Eugene Ngee Ann Polytechnic 11.55 12.10
— 2089 U K, Shyam Wings Athletics Club 10.37 DNS


Men 100m Heat 4

Video screen too small? Download in HD Men 100m Heat 4

Wind: -0.6
1 2050 Yeo, Foo EE Gary Singapore Selection Team 10.71 10.83 Q
2 1081 YI, Wei-Chen Chinese Taipei 10.44 10.87 Q
3 2070 Rittidet, Jamras Thailand 10.40 11.02
4 1493 Lim, Jin Xing National University OF Singap 11.44 11.76
5 1595 Tengku Azlan, Shahi Ngee Ann Polytechnic 11.46 11.77
6 1459 Mhosomboon, Dittaya Nanyang Polytechnic 12.28
7 2008 FU, Zhi Qun Felix Republic Polytechnic 15.18
— 2047 Lee, Cheng Wei Singapore Selection Team 10.61 DNS


Men 100m Finals

Video screen too small? Download Men 100m Finals

Wind: +0.0
1 1078 Tsai, Meng-Li Chinese Taipei 10.83 10.65
2 1081 YI, Wei-Chen Chinese Taipei 10.87 10.67
3 2048 Mustapa, MD Elfi Singapore Selection Team 10.88 10.70
4 2051 Bibulawala Ranasingh, Sri Lanka 10.85 10.74
5 1427 Dote, Hiroshi Japan 10.86 10.78
6 2050 Yeo, Foo EE Gary Singapore Selection Team 10.83 10.78
7 1445 Tanaka, Sheiji Japan 10.83 10.88
— 1079 Wang, Wen-Tang Chinese Taipei 10.88 DNS


Men 400m Heat 1

Video screen too small? Download in HD Men 400m Heat 1

1 1430 Hara, Shinji Japan 47.61 50.01 Q
2 2085 Tan, Lance Wings Athletics Club 49.43 50.85 Q
3 2010 Sapari, Zaki Republic Polytechnic 50.65 51.39 Q
4 1471 Quek, Gian Seng Nanyang Technological Uni 54.97 57.12 q
5 2040 Parames Waran, Parame Singapore Prison Club 1:15.00 1:06.06 q


Men 400m Heat 2

Video screen too small? Download Men 400m Heat 2

1 2055 Subasinghe Arachchig, Sri Lanka 47.67 49.06 Q
2 2006 Sathiyanesan, Shalindra Police Sports Association 49.35 52.79 Q
3 2079 MD, Shahruddin Wings Athletics Club 52.00 54.40 Q
— 1591 Syed, Fathullah Al-Idrus Ngee Ann Polytechnic 54.00 DNS


Men 800m Heat 1

Video screen too small? Download in HD Men 800m Heat 1

1 2025 S/O Muthu Kumar, Ravi Singapore Polytechnic 2:03.76 q
2 2023 Bin Abdul Wahid, Hazw Singapore Polytechnic 2:04.33 q
3 1480 Tung, Zhi Shing Colin Nanyang Technological Uni 2:04.98 q
4 2020 Grau, Cyprien Marie Singapore Management Uni 2:10.90 q
5 1097 AW, Freeman Hwachong Institution(High Sch 2:11.69
6 1498 Kwa, George Ngee Ann Polytechnic 2:25.99
— 2043 Subbiah, Segar Singapore Prison Club DNS


Men 800m Heat 2

Video screen too small? Download in HD Men 800m Heat 2

1 1487 Balakrisnan, Madankum National University OF Singap 2:02.10 q
2 1089 Tsang, Hon Sing Hong Kong 2:02.88 q
3 1469 Oon, Kuan Yong Nanyang Technological Uni 2:03.52 q
4 1598 Tan, Teck Chye Nus High 2:10.70 q
5 1092 Mun, Yong Liang Hwachong Institution (College 2:31.85
— 1593 Tan, Lui Ran Ngee Ann Polytechnic DNS
— 1098 Chin, Joo Ern Hwachong Institution(High Sch DNS


Men 1500m

Video screen too small? Download video Men 1500m

Section 1
1 1487 Balakrisnan, Madankum National University OF Singap 4:09.72
2 2064 MD Shah, Feroz Swift 4:11.91
3 1087 GI, KA Man Hong Kong 4:19.64
4 1480 Tung, Zhi Shing Colin Nanyang Technological Uni 4:30.52
5 2021 Sidhu, Amritpal Singh Singapore Management Uni 4:46.30
6 2042 Sng, Thiam Hock Singapore Prison Club 5:07.14
7 2036 Low, Weng Choon Stev Singapore Prison Club 5:18.60
— 2025 S/O Muthu Kumar, Ravi Singapore Polytechnic DNS

Section 2
1 1096 Yeo, SI Heng Hwachong Institution (College 4:32.50
2 1479 Thangavel, Kumaravel Nanyang Technological Uni 4:50.93
3 1464 Teo, Eugene Nanyang Polytechnic 4:55.55


Men 110m Hurdles

Video screen too small? Download in HD Men 110m Hurdles

Wind: -0.7
1 1075 KO, Wen-Bin Chinese Taipei 14.75
2 2070 Rittidet, Jamras Thailand 15.59
3 1489 Clarence, Yeoh FU Shie National University OF Singap 18.18
4 2022 Teng, Chuan Huang Singapore Management Uni 18.96
— 2007 Ang, Chen Xiang Raffles Institution DNS


Men 400m Hurdles

Video screen too small? Download in HD Men 400m Hurdles

1 1446 Yano, Hideki Japan 51.01
2 1444 Takeda, Kenta Japan 51.67
3 2028 Chinnapali, Algustino Singapore Prison Club 59.05
4 2084 Tan, Han Sen Wings Athletics Club 1:01.64
5 1499 Huang, Ashley Ngee Ann Polytechnic 1:03.00


Men 3000m Steeplechase

Video screen too small? Download Men 3000m Steeplechase

1 2005 Herrera, Rene Philippines 9:12.92
2 1473 Shi, Ronghua Nanyang Technological Uni 10:48.64
3 2060 Chua, Chin Yang Swift 11:11.17
4 2020 Grau, Cyprien Marie Singapore Management Uni 11:25.13
5 1481 Wong, Sai Yin Nanyang Technological Uni 11:52.07


Men 10000 Meter Run

Download video in HD Men 10000 Meter Run (1)

Video screen too small? Download in HD Men 10000 Meter Run (2)

Video screen too small? Download in HD Men 10000 Meter Run (3)

1 1461 Ong, Marcus Nanyang Polytechnic 37:28.44
2 1466 HO, Ghim Khoon Nanyang Technological Uni 37:41.93
3 2039 Palaniandy, Ramesh Singapore Prison Club 38:01.96
4 2094 Bin Hamdan, Hafiz Swift 39:23.12
5 2024 Bin Hassan, Muhammad Singapore Polytechnic 40:00.12
6 1478 Tay, Lip Kee Nanyang Technological Uni 40:43.63


Men Discus Throw

Video screen too small? Download in HD Men Discus Throw

1 1448 Yomogida, Kazumasa Japan 50.05m
2 2072 Wansawang, Sawasdee Thailand 49.41m
3 2090 Wong, James Wings Athletics Club 49.07m
4 1428 Fijiwara, Jyun Japan 47.40m
5 2096 Wong, Scott Singapore Armed Foreces 45.21m
6 1086 Chiu, Lap San Hong Kong 42.55m
7 2088 Toh, Wei DE Wings Athletics Club 40.31m
8 2037 Maumuthu, Ravichandr Singapore Prison Club 29.68m
9 2056 Tanuwijaya, Steven St. Joseph Institution 27.32m
— 1596 Wong, YU Yang Ngee Ann Polytechnic ND


Men Pole Vault

Video screen too small? Download in HD Men Pole Vault

1 1074 Hsien, Chia-Han Chinese Taipei 5.10m
2 2071 Saombankuay, Sompong Thailand 5.00m
3 1488 Chong, Ming Xun NUS 4.30m
4 1080 Yang, Mu-Hui Chinese Taipei NH
5 2077 Lim, Sean WAC DNS


Women 100m Heat 1

Video screen too small? Download in HD Women 100m Heat 1

Wind: NWI
1 1447 Yamada, Hayaka Japan 11.92 12.29 Q
2 1425 Mustaffa, Mahirah Innova Junior College 13.45 13.68 Q
3 2032 Farhana, Nodirah Singapore Prison Club 14.05 15.50
— 1474 Shinde, Devika Nanyang Technological Uni 13.10 DNS
— 1085 Teng, Sherdyn Holy Innocent High 14.55 DNS


Women 100m Heat 2

Video screen too small? Download in HD Women 100m Heat 2

Wind: NWI
1 2044 Choo, Sze-Min Amanda Singapore Selection Team 12.03 12.23 Q
2 1463 Tan, Esther Nanyang Polytechnic 12.98 13.66 Q
3 1486 Ang, Yujia National University OF Singap 13.83 q
4 2033 Foo, EE Lin Singapore Prison Club 13.85 14.40
5 2014 Tan, Zoey Siglap Secondary School 13.50 14.45
— 2034 Kassim, Norisma Singapore Prison Club 14.77 DNS


Women 100m Heat 3

Video screen too small? Download in HD Women 100m Heat 3

Wind: NWI
1 1470 Prasad, Dipna Lim Nanyang Technological Uni 12.22 12.48 Q
2 2009 Lee, Natalie Republic Polytechnic 13.50 13.57 Q
3 1454 Khalid, Nada Nanyang Polytechnic 14.09 q
4 1594 Tay, Kai-Ching Ngee Ann Polytechnic 14.32
5 2013 Leong, Min Yan Desser Siglap Secondary School 13.80 14.91
— 2080 Nesaranjni, Ruelia Wings Athletics Club 12.61 DNS


Women 100m Finals

Video screen too small? Download Women 100m Finals

Wind: -0.4
1 2044 Choo, Sze-Min Amanda Singapore Selection Team 12.23 12.15
2 1447 Yamada, Hayaka Japan 12.29 12.18
3 1470 Prasad, Dipna Lim Nanyang Technological Uni 12.48 12.36
4 1463 Tan, Esther Nanyang Polytechnic 13.66 13.49
5 2009 Lee, Natalie Republic Polytechnic 13.57 13.57
6 1425 Mustaffa, Mahirah Innova Junior College 13.68 13.78
7 1486 Ang, Yujia National University OF Singap 13.83 13.83
8 1454 Khalid, Nada Nanyang Polytechnic 14.09 14.32


Women 400m

Video screen too small? Download in HD Women 400m

1 1439 Sai, Tomomi Japan 55.70
2 1431 Horie, Mayu Japan 56.00
3 2083 T., Piriyah Wings Athletics Club 58.20
4 1472 Sharda, Nikita Nanyang Technological Uni 1:01.90


Women 800m

Video screen too small? Download in HD Women 800m

1 2061 Jayapandiyan, Lossini Swift 2:28.11
2 1497 Cheng, SI Jia Ngee Ann Polytechnic 2:53.41
— 1597 Koh, Xing Jing Nus High DNS
— 1590 Siow, Elisa Ngee Ann Polytechnic DNS
— 2041 Phor, Pamela Singapore Prison Club DNS


Women 1500m

Video screen too small? Download Women 1500m

1 2052 Dissanayake Appuhami, Sri Lanka 4:32.73
2 1475 Tan, Eileen Nanyang Technological Uni 5:40.01
— 2035 Lee, Yioy JI Mabel Singapore Prison Club DNS
— 2038 NG, Bee Teng Singapore Prison Club DNS
— 1451 -, Hazriana Nanyang Polytechnic DNS
— 2062 Lin, Cuiwen Yvonne Swift DNS


Women 100m Hurdles

Video screen too small? Download in HD Women 100m Hurdles

Wind: -2.2
1 1433 Kumagai, Fumiko Japan 14.92
2 1091 Wong, Wing Sum Hong Kong 15.29
3 2074 Goh, Wei Ning Wings Athletics Club 15.49


Women 400m Hurdles

Video screen too small? Download in HD Women 400m Hurdles

1 1426 Asaoka, Kayoko Japan 1:00.14
2 1436 Miyahara, Aya Japan 1:00.79
3 1073 Liaw, Tricia Chij Sec (Toa Payoh Convent) 1:19.83
4 1495 -, Karim Ngee Ann Polytechnic 1:26.41


Women Triple Jump

Video screen too small? Download in HD Women Triple Jump

1 1435 Misawa, Ryoko Japan 12.65m -0.3
2 1090 Tse, Mang Chi Hong Kong 11.95m -0.1
3 2058 Binte Mohamad Rahim, Swift 11.06m -0.6
4 2063 Mariam Shazana, Jalalu Swift 10.74m -0.2
— 1474 Shinde, Devika Nanyang Technological Uni DNS NWI


Women High Jump

Video screen too small? Download in HD Women High Jump

1 1429 Fujisawa, Kiyoka Japan 1.68m
2 2066 Sng, Suat LI Michelle Swift 1.65m
3 1492 Lee, Wei EN National University OF Singap 1.55m

19th Sep 2010
Posted by Sha
Filed under Announcements, Photos

The below men’s pole vault was held in the morning session. It was won by Chinese Taipei’s Hsien, Chia-Han who vaulted to a winning height of 5.10m. In the photo below is Thailand’s Sompong Saombankuay.

Singapore Athletic Association’s President Mr. Tang Weng Fei, and SAA’s VP of Finance, Mr. William Wong (seen on the right).

Md. Elfi below managed to land a bronze in a closely contested 100m men’s final held earlier in the late afternoon. He clocked 10.88 seconds in the heats, before lowering it to 10.70 seconds in the finals.

Amanda Choo did the nation proud by capturing gold in the women’s 100m finals. She pipped Japan’s Hayaka Yamada by three hundredth of a second for the win, clocking the tape in 12.15 seconds.

View more photos of Day 1 Morning, Afternoon, or Prize Giving »

Posted by Sha
Filed under Announcements

Download: 72nd Singapore Open – Results (Day 1) Downloaded 1355 times


Field Events

Event 102 Men Pole Vault
CR: 5.40m C 1992 Toshiyuki Hashioka, JPN
NR: 4.66m N 5/9/1993 Mok Hay Foo
AC: 5.40m A 8/16/1992 Toshiyuki Hashioka, JPN
Name Team Seed Finals

Flight 1
1 1074 Hsien, Chia-Han Chinese Taipei 5.10m
2 2071 Saombankuay, Sompong Thailand 5.00m
3 1488 Chong, Ming Xun National University of Singapore 4.30m
— 1080 Yang, Mu-Hui Chinese Taipei NH
— 2077 Lim, Sean Wings Athletics Club DNS

Event 104 Women Triple Jump
Name Team Seed Finals Wind

Flight 1
1 1435 Misawa, Ryoko Japan 12.65m -0.3
2 1090 Tse, Mang Chi Hong Kong 11.95m -0.1
3 2058 Binte Mohamad Rahim, Swift 11.06m -0.6
4 2063 Mariam Shazana, Jalalu Swift 10.74m -0.2
— 1474 Shinde, Devika Nanyang Technological Uni DNS NWI

Event 105 Women High Jump
CR: 1.92m C 1986 Chris Stanton, AUS
NR: 1.80m N 7/16/2006 Michelle Sng
AC: 1.92m A 7/26/1987 Ni Xiuling, CHN
Name Team Seed Finals

Flight 1
1 1429 Fujisawa, Kiyoka Japan 1.68m
2 2066 Sng, Suat LI Michelle Swift 1.65m
3 1492 Lee, Wei EN National University OF Singap 1.55m

Event 106 Men Discus Throw
CR: 57.42m C 1998 Lee Newmand
NR: 59.87m N 5/8/1999 James Wong
AC: 57.47m A 6/17/2001 James Wong, SIN
Name Team Seed Finals

Flight 1
1 1448 Yomogida, Kazumasa Japan 50.05m
2 2072 Wansawang, Sawasdee Thailand 49.41m
3 2090 Wong, James Wings Athletics Club 49.07m
4 1428 Fijiwara, Jyun Japan 47.40m
5 2096 Wong, Scott Singapore Armed Foreces 45.21m
6 1086 Chiu, Lap San Hong Kong 42.55m
7 2088 Toh, Wei DE Wings Athletics Club 40.31m
8 2037 Maumuthu, Ravichandr Singapore Prison Club 29.68m
9 2056 Tanuwijaya, Steven St. Joseph Institution 27.32m
— 1596 Wong, YU Yang Ngee Ann Polytechnic ND

Event 115 Men Triple Jump
CR: 16.90m C 1989 Xiang Mi Yuan, CHN
NR: 16.04m N 4/26/2009 Stefan Tseng Ke Chen
AC: 16.90m A 1989 Ciang Mi Yuan, CHN
Name Team Seed Finals Wind

Flight 1
1 2068 Philakong, Theeravut Thailand 16.11m +0.0
2 2067 Kongnil, Varunyoo Thailand 15.53m -0.1
3 1432 Kajikawa, Yohei Japan 14.93m +0.0
4 2018 Tseng, Stefen Singapore Armed Foreces 14.53m -0.1
5 2015 Chen, Dickson Singapore Armed Foreces 14.02m -0.1

Event 116 Men High Jump
Name Team Seed Finals

Flight 1
1 2073 Cai, Ronnie Wings Athletics Club 2.01m
2 1434 Kunimoto, Hiroshi Japan 1.95m
3 1456 Lee, YI Rong Daryl Nanyang Polytechnic 1.90m
— 1099 Lim, Chern Miao Samue Hwachong Institution(High Sch DNS

Event 117 Women Discus Throw
CR: 57.82m C 1996 Jana Lauren, GER
NR: 49.91m N 12/8/2003 Zhang Guirong
AC: 62.89m A 6/21/2005 Harwant Kaur, IND
Name Team Seed Finals

Flight 1
1 1443 Suzuki, Tsuruyo Japan 46.88m
2 2049 Wan, Lay Chi Singapore Selection Team 46.78m
3 1088 Lee, KA Shun Hong Kong 40.46m
4 2093 Zhang, Kelly Wings Athletics Club 31.53m
5 1465 Binte Halip, Nur Iryani Nanyang Technological Uni 21.75m


Track Events

Event 101 Men 10000 Meter Run
Name Team Seed Finals

Section 1
1 1461 Ong, Marcus Nanyang Polytechnic 37:28.44
2 1466 HO, Ghim Khoon Nanyang Technological Uni 37:41.93
3 2039 Palaniandy, Ramesh Singapore Prison Club 38:01.96
4 2094 Bin Hamdan, Hafiz Swift 39:23.12
5 2024 Bin Hassan, Muhammad Singapore Polytechnic 40:00.12
6 1478 Tay, Lip Kee Nanyang Technological Uni 40:43.63

Event 107 Women 400 Meter Hurdles
Name Team Seed Finals

Section 1
1 1426 Asaoka, Kayoko Japan 1:00.14
2 1436 Miyahara, Aya Japan 1:00.79
3 1073 Liaw, Tricia Chij Sec (Toa Payoh Convent) 1:19.83
4 1495 -, Karim Ngee Ann Polytechnic 1:26.41

Event 108 Men 400 Meter Hurdles
Name Team Seed Finals

Section 1
1 1446 Yano, Hideki Japan 51.01
2 1444 Takeda, Kenta Japan 51.67
3 2028 Chinnapali, Algustino Singapore Prison Club 59.05
4 2084 Tan, Han Sen Wings Athletics Club 1:01.64
5 1499 Huang, Ashley Ngee Ann Polytechnic 1:03.00

Event 109 Women 800 Meter Run
CR: 2:04.57 C 1998 Julie Sakara, ZIM
NR: 2:07.40 N 5/31/1976 Chee Swee Lee
AC: 2:04.60 A 9/5/1998 Julie Sakara, CAN
Name Team Seed Finals

Section 1
1 2061 Jayapandiyan, Lossini Swift 2:28.11
2 1497 Cheng, SI Jia Ngee Ann Polytechnic 2:53.41
— 1597 Koh, Xing Jing Nus High DNS
— 1590 Siow, Elisa Ngee Ann Polytechnic DNS
— 2041 Phor, Pamela Singapore Prison Club DNS

Event 110 Men 800 Meter Run
CR: 1:47.25 C 1998 Crispen Mutakayi, ZIM
NR: 1:49.90 N 4/30/1983 S Surenda
AC: 1:47.11 A 6/21/2005 Sajad Moradi, IRI
Name Team Seed Prelims

Heat 1 Preliminaries
1 2025 S/O Muthu Kumar, Ravi Singapore Polytechnic 2:03.76 q
2 2023 Bin Abdul Wahid, Hazw Singapore Polytechnic 2:04.33 q
3 1480 Tung, Zhi Shing Colin Nanyang Technological Uni 2:04.98 q
4 2020 Grau, Cyprien Marie Singapore Management Uni 2:10.90 q
5 1097 AW, Freeman Hwachong Institution(High Sch 2:11.69
6 1498 Kwa, George Ngee Ann Polytechnic 2:25.99
— 2043 Subbiah, Segar Singapore Prison Club DNS

Heat 2 Preliminaries
1 1487 Balakrisnan, Madankum National University OF Singap 2:02.10 q
2 1089 Tsang, Hon Sing Hong Kong 2:02.88 q
3 1469 Oon, Kuan Yong Nanyang Technological Uni 2:03.52 q
4 1598 Tan, Teck Chye Nus High 2:10.70 q
5 1092 Mun, Yong Liang Hwachong Institution (College 2:31.85
— 1593 Tan, Lui Ran Ngee Ann Polytechnic DNS
— 1098 Chin, Joo Ern Hwachong Institution High Sch DNS

Event 111 Women 100 Meter Dash
CR: 11.69 C 1998 Tarama Perry, CAN
NR: 12.12 N 12/7/2007 Choo Sze Min Amanda
AC: 11.40 A 7/23/1987 Lydia De Vegas, PHI
Name Team Seed Prelims

Heat 1 Preliminaries Wind: NWI
1 1447 Yamada, Hayaka Japan 11.92 12.29 Q
2 1425 Mustaffa, Mahirah Innova Junior College 13.45 13.68 Q
3 2032 Farhana, Nodirah Singapore Prison Club 14.05 15.50
— 1474 Shinde, Devika Nanyang Technological Uni 13.10 DNS
— 1085 Teng, Sherdyn Holy Innocent High 14.55 DNS

Heat 2 Preliminaries Wind: NWI
1 2044 Choo, Sze-Min Amanda Singapore Selection Team 12.03 12.23 Q
2 1463 Tan, Esther Nanyang Polytechnic 12.98 13.66 Q
3 1486 Ang, Yujia National University OF Singap 13.83 q
4 2033 Foo, EE Lin Singapore Prison Club 13.85 14.40
5 2014 Tan, Zoey Siglap Secondary School 13.50 14.45
— 2034 Kassim, Norisma Singapore Prison Club 14.77 DNS

Heat 3 Preliminaries Wind: NWI
1 1470 Prasad, Dipna Lim Nanyang Technological Uni 12.22 12.48 Q
2 2009 Lee, Natalie Republic Polytechnic 13.50 13.57 Q
3 1454 Khalid, Nada Nanyang Polytechnic 14.09 q
4 1594 Tay, Kai-Ching Ngee Ann Polytechnic 14.32
5 2013 Leong, Min Yan Desser Siglap Secondary School 13.80 14.91
— 2080 Nesaranjni, Ruelia Wings Athletics Club 12.61 DNS

Event 112 Men 100 Meter Dash
CR: 10.30 C 1982 Suchart Jeasraparp, THA
NR: 10.37 N 8/27/2001 U.K Shyam
AC: 10.41 A 7/23/1987 Talal Mansoor, QAT
Name Team Seed Prelims

Heat 1 Preliminaries Wind: -1.7
1 1078 Tsai, Meng-Li Chinese Taipei 10.29 10.83 Q
2 1427 Dote, Hiroshi Japan 10.54 10.86 Q
3 2045 Jamal, MD Amirudin Singapore Selection Team 10.53 11.07
4 1483 Yuan, Weijie Joseph Nanyang Technological Uni 11.32 11.30
5 1460 Muhammad, Faeez Nanyang Polytechnic 11.30 11.74
6 1477 Tan, Tze Jung Nanyang Technological Uni 11.64 11.75
7 2012 B Jamaludin, Muhammad Siglap Secondary School 12.20 12.42

Heat 2 Preliminaries Wind: -0.4
1 1079 Wang, Wen-Tang Chinese Taipei 10.53 10.88 Q
2 2048 Mustapa, MD Elfi Singapore Selection Team 10.56 10.88 Q
3 1077 Liu, Yuan-Kai Chinese Taipei 10.29 10.89
4 1082 Tan, SI Hao Flash Athletics Club 11.30 11.64
5 2011 Ang, Weisi Siglap Secondary School 11.59 11.97
6 2095 Ong, Jansen Republic Polytechnic 12.80
— 1584 Kent, Azlan Ngee Ann Polytechnic 11.40 DNS

Heat 3 Preliminaries Wind: -0.5
1 1445 Tanaka, Sheiji Japan 10.57 10.83 Q
2 2051 Bibulawala Ranasingh, Sri Lanka 10.85 Q
3 2046 Kang, Calvin Singapore Selection Team 10.53 11.06
4 1589 Pang, Yao YI Ngee Ann Polytechnic 11.40 11.69
5 2031 DE Sovra, Ryan Blake Singapore Prison Club 11.26 12.00
6 1586 Kwek, Eugene Ngee Ann Polytechnic 11.55 12.10
— 2089 U K, Shyam Wings Athletics Club 10.37 DNS

Heat 4 Preliminaries Wind: -0.6
1 2050 Yeo, Foo EE Gary Singapore Selection Team 10.71 10.83 Q
2 1081 YI, Wei-Chen Chinese Taipei 10.44 10.87 Q
3 2070 Rittidet, Jamras Thailand 10.40 11.02
4 1493 Lim, Jin Xing National University OF Singap 11.44 11.76
5 1595 Tengku Azlan, Shahi Ngee Ann Polytechnic 11.46 11.77
6 1459 Mhosomboon, Dittaya Nanyang Polytechnic 12.28
7 2008 FU, Zhi Qun Felix Republic Polytechnic 15.18
— 2047 Lee, Cheng Wei Singapore Selection Team 10.61 DNS

Event 113 Women 100 Meter Hurdles
Name Team Seed Finals

Section 1 Wind: -2.2
1 1433 Kumagai, Fumiko Japan 14.92
2 1091 Wong, Wing Sum Hong Kong 15.29
3 2074 Goh, Wei Ning Wings Athletics Club 15.49

Event 114 Men 110 Meter Hurdles
CR: 14.11 C 9/9/2007 Hideki Nomoto, JPN
NR: 14.76 N 12/11/1966 Osman Merican
AC: 13.74 A 6/21/2005 Wu Youjia, CHN
Name Team Seed Finals

Section 1 Wind: -0.7
1 1075 KO, Wen-Bin Chinese Taipei 14.75
2 2070 Rittidet, Jamras Thailand 15.59
3 1489 Clarence, Yeoh FU Shie National University OF Singap 18.18
4 2022 Teng, Chuan Huang Singapore Management Uni 18.96
— 2007 Ang, Chen Xiang Raffles Institution DNS

Event 118 Women 400 Meter Run
CR: 52.17 C 1998 Foy Williams
NR: 55.08 N 9/15/1974 Chee Swee Lee
AC: 51.89 A 6/21/2005 Tatyana Roslanova, KAZ
Name Team Seed Finals

Section 1
1 1439 Sai, Tomomi Japan 55.70
2 1431 Horie, Mayu Japan 56.00
3 2083 T., Piriyah Wings Athletics Club 58.20
4 1472 Sharda, Nikita Nanyang Technological Uni 1:01.90

Event 119 Men 400 Meter Run
CR: 46.25 C 9/3/2006 Yoshihiro Horigome
NR: 47.40 N 7/9/1989 Haron Mundir
AC: 45.77 A 7/25/1987 Mohd Amer Al Malki, OMN
Name Team Seed Prelims

Heat 1 Preliminaries
1 1430 Hara, Shinji Japan 47.61 50.01 Q
2 2085 Tan, Lance Wings Athletics Club 49.43 50.85 Q
3 2010 Sapari, Zaki Republic Polytechnic 50.65 51.39 Q
4 1471 Quek, Gian Seng Nanyang Technological Uni 54.97 57.12 q
5 2040 Parames Waran, Parame Singapore Prison Club 1:15.00 1:06.06 q

Heat 2 Preliminaries
1 2055 Subasinghe Arachchig, Sri Lanka 47.67 49.06 Q
2 2006 Sathiyanesan, Shalindra Police Sports Association 49.35 52.79 Q
3 2079 MD, Shahruddin Wings Athletics Club 52.00 54.40 Q
— 1591 Syed, Fathullah Al-Idrus Ngee Ann Polytechnic 54.00 DNS

Event 120 Men 3000 Meter Steeplechase
Name Team Seed Finals

Section 1
1 2005 Herrera, Rene Philippines 9:12.92
2 1473 Shi, Ronghua Nanyang Technological Uni 10:48.64
3 2060 Chua, Chin Yang Swift 11:11.17
4 2020 Grau, Cyprien Marie Singapore Management Uni 11:25.13
5 1481 Wong, Sai Yin Nanyang Technological Uni 11:52.07

Event 121 Women 100 Meter Dash
CR: 11.69 C 1998 Tarama Perry, CAN
NR: 12.12 N 12/7/2007 Choo Sze Min Amanda
AC: 11.40 A 7/23/1987 Lydia De Vegas, PHI
Name Team Prelims Finals

Section 1 Finals Wind: -0.4
1 2044 Choo, Sze-Min Amanda Singapore Selection Team 12.23 12.15
2 1447 Yamada, Hayaka Japan 12.29 12.18
3 1470 Prasad, Dipna Lim Nanyang Technological Uni 12.48 12.36
4 1463 Tan, Esther Nanyang Polytechnic 13.66 13.49
5 2009 Lee, Natalie Republic Polytechnic 13.57 13.57
6 1425 Mustaffa, Mahirah Innova Junior College 13.68 13.78
7 1486 Ang, Yujia National University OF Singap 13.83 13.83
8 1454 Khalid, Nada Nanyang Polytechnic 14.09 14.32

Event 122 Men 100 Meter Dash
CR: 10.30 C 1982 Suchart Jeasraparp, THA
NR: 10.37 N 8/27/2001 U.K Shyam
AC: 10.41 A 7/23/1987 Talal Mansoor, QAT
Name Team Prelims Finals

Section 1 Finals Wind: +0.0
1 1078 Tsai, Meng-Li Chinese Taipei 10.83 10.65
2 1081 YI, Wei-Chen Chinese Taipei 10.87 10.67
3 2048 Mustapa, MD Elfi Singapore Selection Team 10.88 10.70
4 2051 Bibulawala Ranasingh, Sri Lanka 10.85 10.74
5 1427 Dote, Hiroshi Japan 10.86 10.78
6 2050 Yeo, Foo EE Gary Singapore Selection Team 10.83 10.78
7 1445 Tanaka, Sheiji Japan 10.83 10.88
— 1079 Wang, Wen-Tang Chinese Taipei 10.88 DNS

Event 123 Women 1500 Meter Run
Name Team Seed Finals

Section 1
1 2052 Dissanayake Appuhami, Sri Lanka 4:32.73
2 1475 Tan, Eileen Nanyang Technological Uni 5:40.01
— 2035 Lee, Yioy JI Mabel Singapore Prison Club DNS
— 2038 NG, Bee Teng Singapore Prison Club DNS
— 1451 -, Hazriana Nanyang Polytechnic DNS
— 2062 Lin, Cuiwen Yvonne Swift DNS

Event 124 Men 1500 Meter Run
Name Team Seed Finals

Section 1
1 1487 Balakrisnan, Madankum National University OF Singap 4:09.72
2 2064 MD Shah, Feroz Swift 4:11.91
3 1087 GI, KA Man Hong Kong 4:19.64
4 1480 Tung, Zhi Shing Colin Nanyang Technological Uni 4:30.52
5 2021 Sidhu, Amritpal Singh Singapore Management Uni 4:46.30
6 2042 Sng, Thiam Hock Singapore Prison Club 5:07.14
7 2036 Low, Weng Choon Stev Singapore Prison Club 5:18.60
— 2025 S/O Muthu Kumar, Ravi Singapore Polytechnic DNS

Section 2
1 1096 Yeo, SI Heng Hwachong Institution (College 4:32.50
2 1479 Thangavel, Kumaravel Nanyang Technological Uni 4:50.93
3 1464 Teo, Eugene Nanyang Polytechnic 4:55.55

Posted by Sha
Filed under Announcements

Download: 72nd Singapore Open – Start List (Day 2).pdf Downloaded 948 times


Day 2

Event 201 Women Javelin Throw
Sunday 9/19/2010 – 14:00
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2087 Teo, Hui Juen WAC ________ ______
2 1438 Nakano, Misa Japan ________ ______
3 1437 Miyashita, Risa Japan ________ ______

Event 202 Men Shot Put
Sunday 9/19/2010 – 14:00
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 1100 Wong, Kai Yuen HCIH ________ ______
2 1086 Chiu, Lap San Hong Kong ________ ______
3 1067 Lauw, Justin ACSI ________ ______
4 2056 Tanuwijaya, Steven SJI ________ ______
5 2069 Polyiam, Chatchwal Thailand ________ ______
6 2096 Wong, Scott SAFSA ________ ______

Event 203 Men Long Jump
Sunday 9/19/2010 – 14:00
CR: 7.96m 1989 Lai Cheng Chuan, TPE
NR: 7.62m 12/15/2009 Matthew Goh
AC: 8.00m 7/24/1987 Kim Won Jin, KOR
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2017 Goh, Matthew SAFSA ________ ______
2 2004 Dagmil, Henry Philippines ________ ______
3 2053 Dissanayake Mudiyans, Lakshan Kos Sri Lanka ________ ______
4 1587 Lau, Jun Jie NP ________ ______
5 2016 Cheng, Calvin SAFSA ________ ______
6 1440 Saruyama, Rikiya Japan ________ ______
7 1592 Tan, Jun Jie NP ________ ______
8 2026 Arumugam, Sivalingam PSRC ________ ______

Event 204 Women 200 Meter Dash
Sunday 9/19/2010 – 14:35
Lane Comp# Name Team Prelim Time Place

Heat 1 of 2 Prelims
2 2034 Kassim, Norisma PSRC ________ ______
3 2080 Nesaranjni, Ruelia WAC ________ ______
4 2081 Pereira, Valerie WAC ________ ______
5 2044 Choo, Sze-Min Amanda Singapore ________ ______
6 2027 Chen, Life Jounn PSRC ________ ______

Heat 2 of 2 Prelims
2 1496 Chan, Karina NP ________ ______
3 1491 Franciska, Melanie NUS ________ ______
4 1439 Sai, Tomomi Japan ________ ______
5 1470 Prasad, Dipna Lim NTU ________ ______
6 2059 Bte Hussein, Nadiah Swift ________ ______
7 1457 Liau, Caryn NYP ________ ______

Event 205 Men 200 Meter Dash
Sunday 9/19/2010 – 14:50
Lane Comp# Name Team Prelim Time Place

Heat 1 of 2 Prelims
1 1458 Loh, Lvance NYP ________ ______
2 1586 Kwek, Eugene NP ________ ______
3 1485 Abdul Halim, Abdul Hakeem NUS ________ ______
4 1076 Liang, Tse-Ching Chinese Taipei ________ ______
5 2047 Lee, Cheng Wei Singapore ________ ______
6 2078 Lim, Yao Peng WAC ________ ______
7 1453 Joseph, Aaron NYP ________ ______

Heat 2 of 2 Prelims
1 2046 Kang, Calvin Singapore ________ ______
2 2008 FU, Zhi Qun Felix RP ________ ______
3 2019 Chang, Guo Guang SMU ________ ______
4 2075 Khoo, Kenneth WAC ________ ______
5 2054 Mannakkara Pathirana, Asanka Samp Sri Lanka ________ ______
6 2057 Bin Hanif, Izwan Firdaus Swift ________ ______
7 1588 Lin, Dao Xiang NP ________ ______
8 1477 Tan, Tze Jung NTU ________ ______

Event 206 Men 400 Meter Run
Sunday 9/19/2010 – 15:00
CR: 46.25 9/3/2006 Yoshihiro Horigome
NR: 47.40 7/9/1989 Haron Mundir
AC: 45.77 7/25/1987 Mohd Amer Al Malki, OMN
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Finals
1 1471 Quek, Gian Seng NTU _________ ______
2 2010 Sapari, Zaki RP _________ ______
3 2085 Tan, Lance WAC _________ ______
4 2055 Subasinghe Arachchig, Lakmal An Sri Lanka _________ ______
5 1430 Hara, Shinji Japan _________ ______
6 2006 Sathiyanesan, Shalindran PSA _________ ______
7 2079 MD, Shahruddin WAC _________ ______
8 2040 Parames Waran, Parames PSRC _________ ______

Event 207 Men Javelin Throw
Sunday 9/19/2010 – 15:30
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2076 Koh, Thong EN WAC ________ ______
2 1095 Tan, Zhi Hao HCIC ________ ______
3 2086 Tay, Juin Lin WAC ________ ______
4 1452 Chong, Akid Bin Mohd Isham NYP ________ ______

Event 209 Women Long Jump
Sunday 9/19/2010 – 15:30
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2065 Nurul, Jannah Swift ________ ______
2 1441 Sato, Yoshimi Japan ________ ______
3 1090 Tse, Mang Chi Hong Kong ________ ______
4 1083 Chin, Karen HIH ________ ______
5 1585 Koh, Mabel NP ________ ______
6 2092 XU, Weixin WAC ________ ______

Event 210 Men 800 Meter Run
Sunday 9/19/2010 – 15:30
CR: 1:47.25 1998 Crispen Mutakayi, ZIM
NR: 1:49.90 4/30/1983 S Surenda
AC: 1:47.11 6/21/2005 Sajad Moradi, IRI
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Finals
1 1487 Balakrisnan, Madankumar NUS _________ ______
2 1089 Tsang, Hon Sing Hong Kong _________ ______
3 1469 Oon, Kuan Yong NTU _________ ______
4 2025 S/O Muthu Kumar, Raviin SP _________ ______
5 2023 Bin Abdul Wahid, Hazwari SP _________ ______
6 1480 Tung, Zhi Shing Colin NTU _________ ______
7 1598 Tan, Teck Chye NUSH _________ ______
8 2020 Grau, Cyprien Marie SMU _________ ______

Event 217 Men 5000 Meter Run
Sunday 9/19/2010 – 16:40
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
1 1468 NI, Zijie Darren NTU ________ ______
2 2024 Bin Hassan, Muhammad Iiyas SP ________ ______
3 2082 Soh, Rui Yong WAC ________ ______
4 2042 Sng, Thiam Hock PSRC ________ ______
5 2039 Palaniandy, Ramesh PSRC ________ ______
6 1467 Lim, LU Kai NTU ________ ______
7 1094 S, Jeevanesh HCIC ________ ______
8 1479 Thangavel, Kumaravel NTU ________ ______
9 2036 Low, Weng Choon Steven PSRC ________ ______

Event 218 Men 4×100 Meter Relay
Sunday 9/19/2010 – 17:05
CR: 39.35 1998 Canada
NR: 40.10 12/10/2007 Singapore
AC: 39.20 7/26/1987 Qatar
Lane Comp# Team Relay Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
2 Nanyang Polytechnic ________ ______
1) 1460 Muhammad, Faeez 2) 1459 Mhosomboon, Dittaya 3) 1458 Loh, Lvance 4) 1453 Joseph, Aaron

3 Sri Lanka ________ ______
1) 2051 Bibulawala Ranasingh, 2) 2053 Dissanayake Mudiyans, 3) 2054 Mannakkara Pathirana, 4) 2055 Subasinghe Arachchig,

4 Chinese Taipei ________ ______
1) 1078 Tsai, Meng-Li 2) 1079 Wang, Wen-Tang 3) 1077 Liu, Yuan-Kai 4) 1081 YI, Wei-Chen

5 Singapore Selection Team ________ ______
1) 2045 Jamal, MD Amirudin 2) 2046 Kang, Calvin 3) 2047 Lee, Cheng Wei 4) 2048 Mustapa, MD Elfi

6 Wings Athletics Club ________ ______
1) 2075 Khoo, Kenneth 2) 2089 U K, Shyam 3) 2085 Tan, Lance 4) 2078 Lim, Yao Peng

Posted by Sha
Filed under Announcements, Workshop

Valerie Adams, the reigning Olympic, World and Commonwealth Shot Putter Champion will be in Singapore from 21st September to 5th October, in preparation for the upcoming Commonwealth Games.

The 25-year-old who holds a personal best of 21.07m is holding a closed workshop, and you’re invited.

Places are limited, so please apply below. Update: Workshop registration has closed. Thank you for all the interest.

This is an ideal opportunity for athletes and coaches to learn from the Olympic Gold medalist, and her coach.

Listen and learn Valerie’s experiences on her sporting journey, how she balances study/work and sport and answer your queries.

The workshop info are as below.

Date: Thurs, 23 Sept 2010
Time: 11am to 1pm
Venue: SSC HQ, Silver Room

Note: This is a first-come first-serve basis. Only 20 places are allotted. Higher priority will be given to throws coaches and athletes. Thank you.

17th Sep 2010
Posted by Sha
Filed under Announcements

Below is the download link, and online version for the start list schedule for this weekend 72nd Singapore Open, to be held on the 18-19th at Bukit Gombak. Please do take note of the MRT disruptions during that period.

72nd Singapore Open - Start List.zip Downloaded 1399 times


Day 2

Event 201 Women Javelin Throw
Sunday 9/19/2010 – 14:00
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2087 Teo, Hui Juen WAC ________ ______
2 1438 Nakano, Misa Japan ________ ______
3 1437 Miyashita, Risa Japan ________ ______

Event 202 Men Shot Put
Sunday 9/19/2010 – 14:00
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 1100 Wong, Kai Yuen HCIH ________ ______
2 1086 Chiu, Lap San Hong Kong ________ ______
3 1067 Lauw, Justin ACSI ________ ______
4 2056 Tanuwijaya, Steven SJI ________ ______
5 2069 Polyiam, Chatchwal Thailand ________ ______
6 2096 Wong, Scotts SAFSA ________ ______

Event 203 Men Long Jump
Sunday 9/19/2010 – 14:00
CR: 7.96m 1989 Lai Cheng Chuan, TPE
NR: 7.62m 12/15/2009 Matthew Goh
AC: 8.00m 7/24/1987 Kim Won Jin, KOR
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2017 Goh, Matthew SAFSA ________ ______
2 2004 Dagmil, Henry Philippines ________ ______
3 2053 Dissanayake Mudiyans, Lakshan Kos Sri Lanka ________ ______
4 1587 Lau, Jun Jie NP ________ ______
5 2016 Cheng, Calvin SAFSA ________ ______
6 1440 Saruyama, Rikiya Japan ________ ______
7 1592 Tan, Jun Jie NP ________ ______
8 2026 Arumugam, Sivalingam PSRC ________ ______

Event 204 Women 200 Meter Dash
Sunday 9/19/2010 – 14:35
Lane Comp# Name Team Prelim Time Place

Heat 1 of 2 Prelims
2 2034 Kassim, Norisma PSRC ________ ______
3 2080 Nesaranjni, Ruelia WAC ________ ______
4 2081 Pereira, Valerie WAC ________ ______
5 2044 Choo, Sze-Min Amanda Singapore ________ ______
6 2027 Chen, Life Jounn PSRC ________ ______

Heat 2 of 2 Prelims
2 1496 Chan, Karina NP ________ ______
3 1491 Franciska, Melanie NUS ________ ______
4 1439 Sai, Tomomi Japan ________ ______
5 1470 Prasad, Dipna Lim NTU ________ ______
6 2059 Bte Hussein, Nadiah Swift ________ ______
7 1457 Liau, Caryn NYP ________ ______

Event 205 Men 200 Meter Dash
Sunday 9/19/2010 – 14:50
Lane Comp# Name Team Prelim Time Place

Heat 1 of 2 Prelims
1 1458 Loh, Lvance NYP ________ ______
2 1586 Kwek, Eugene NP ________ ______
3 1485 Abdul Halim, Abdul Hakeem NUS ________ ______
4 1076 Liang, Tse-Ching Chinese Taipei ________ ______
5 2047 Lee, Cheng Wei Singapore ________ ______
6 2078 Lim, Yao Peng WAC ________ ______
7 1453 Joseph, Aaron NYP ________ ______

Heat 2 of 2 Prelims
1 2046 Kang, Calvin Singapore ________ ______
2 2008 FU, Zhi Qun Felix RP ________ ______
3 2019 Chang, Guo Guang SMU ________ ______
4 2075 Khoo, Kenneth WAC ________ ______
5 2054 Mannakkara Pathirana, Asanka Samp Sri Lanka ________ ______
6 2057 Bin Hanif, Izwan Firdaus Swift ________ ______
7 1588 Lin, Dao Xiang NP ________ ______
8 1477 Tan, Tze Jung NTU ________ ______

Event 206 Men 400 Meter Run
Sunday 9/19/2010 – 15:00
CR: 46.25 9/3/2006 Yoshihiro Horigome
NR: 47.40 7/9/1989 Haron Mundir
AC: 45.77 7/25/1987 Mohd Amer Al Malki, OMN
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Finals
1 1471 Quek, Gian Seng NTU _________ ______
2 2010 Sapari, Zaki RP _________ ______
3 2085 Tan, Lance WAC _________ ______
4 2055 Subasinghe Arachchig, Lakmal An Sri Lanka _________ ______
5 1430 Hara, Shinji Japan _________ ______
6 2006 Sathiyanesan, Shalindran PSA _________ ______
7 2079 MD, Shahruddin WAC _________ ______
8 2040 Parames Waran, Parames PSRC _________ ______

Event 207 Men Javelin Throw
Sunday 9/19/2010 – 15:30
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2076 Koh, Thong EN WAC ________ ______
2 1095 Tan, Zhi Hao HCIC ________ ______
3 2086 Tay, Juin Lin WAC ________ ______
4 1452 Chong, Akid Bin Mohd Isham NYP ________ ______

Event 209 Women Long Jump
Sunday 9/19/2010 – 15:30
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2065 Nurul, Jannah Swift ________ ______
2 1441 Sato, Yoshimi Japan ________ ______
3 1090 Tse, Mang Chi Hong Kong ________ ______
4 1083 Chin, Karen HIH ________ ______
5 1585 Koh, Mabel NP ________ ______
6 2092 XU, Weixin WAC ________ ______

Event 210 Men 800 Meter Run
Sunday 9/19/2010 – 15:30
CR: 1:47.25 1998 Crispen Mutakayi, ZIM
NR: 1:49.90 4/30/1983 S Surenda
AC: 1:47.11 6/21/2005 Sajad Moradi, IRI
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Finals
1 1487 Balakrisnan, Madankumar NUS _________ ______
2 1089 Tsang, Hon Sing Hong Kong _________ ______
3 1469 Oon, Kuan Yong NTU _________ ______
4 2025 S/O Muthu Kumar, Raviin SP _________ ______
5 2023 Bin Abdul Wahid, Hazwari SP _________ ______
6 1480 Tung, Zhi Shing Colin NTU _________ ______
7 1598 Tan, Teck Chye NUSH _________ ______
8 2020 Grau, Cyprien Marie SMU _________ ______

Event 217 Men 5000 Meter Run
Sunday 9/19/2010 – 16:40
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
1 1468 NI, Zijie Darren NTU ________ ______
2 2024 Bin Hassan, Muhammad Iiyas SP ________ ______
3 2082 Soh, Rui Yong WAC ________ ______
4 2042 Sng, Thiam Hock PSRC ________ ______
5 2039 Palaniandy, Ramesh PSRC ________ ______
6 1467 Lim, LU Kai NTU ________ ______
7 1094 S, Jeevanesh HCIC ________ ______
8 1479 Thangavel, Kumaravel NTU ________ ______
9 2036 Low, Weng Choon Steven PSRC ________ ______

Event 218 Men 4×100 Meter Relay
Sunday 9/19/2010 – 17:05
CR: 39.35 1998 Canada
NR: 40.10 12/10/2007 Singapore
AC: 39.20 7/26/1987 Qatar
Lane Comp# Team Relay Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
2 Nanyang Polytechnic ________ ______
1) 1460 Muhammad, Faeez 2) 1459 Mhosomboon, Dittaya 3) 1458 Loh, Lvance 4) 1453 Joseph, Aaron

3 Sri Lanka ________ ______
1) 2051 Bibulawala Ranasingh, 2) 2053 Dissanayake Mudiyans, 3) 2054 Mannakkara Pathirana, 4) 2055 Subasinghe Arachchig,

4 Chinese Taipei ________ ______
1) 1078 Tsai, Meng-Li 2) 1079 Wang, Wen-Tang 3) 1077 Liu, Yuan-Kai 4) 1081 YI, Wei-Chen

5 Singapore Selection Team ________ ______
1) 2045 Jamal, MD Amirudin 2) 2046 Kang, Calvin 3) 2047 Lee, Cheng Wei 4) 2048 Mustapa, MD Elfi

6 Wings Athletics Club ________ ______
1) 2075 Khoo, Kenneth 2) 2089 U K, Shyam 3) 2085 Tan, Lance 4) 2078 Lim, Yao Peng


Day 1

Event 101 Men 10000 Meter Run
Saturday 9/18/2010 – 08:30
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
1 1466 HO, Ghim Khoon NTU ________ ______
2 2024 Bin Hassan, Muhammad Iiyas SP ________ ______
3 2039 Palaniandy, Ramesh BRTC ________ ______
4 2094 Bin Hamdan, Hafiz Swift ________ ______
5 1478 Tay, Lip Kee NTU ________ ______
6 1461 Ong, Marcus NYP ________ ______

Event 102 Men Pole Vault
Saturday 9/18/2010 – 10:30
CR: 5.40m 1992 Toshiyuki Hashioka, JPN
NR: 4.66m 5/9/1993 Mok Hay Foo
AC: 5.40m 8/16/1992 Toshiyuki Hashioka, JPN
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 1080 Yang, Mu-Hui Chinese Taipei ________ ______
2 1488 Chong, Ming Xun NUS ________ ______
3 2077 Lim, Sean WAC ________ ______
4 2071 Saombankuay, Sompong Thailand ________ ______
5 1074 Hsien, Chia-Han Chinese Taipei ________ ______

Event 104 Women Triple Jump
Saturday 9/18/2010 – 14:00
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 1435 Misawa, Ryoko Japan ________ ______
2 2058 Binte Mohamad Rahim, Nurshaishire Swift ________ ______
3 1474 Shinde, Devika NTU ________ ______
4 2063 Mariam Shazana, Jalaluddin Swift ________ ______
5 1090 Tse, Mang Chi Hong Kong ________ ______

Event 105 Women High Jump
Saturday 9/18/2010 – 14:00
CR: 1.92m 1986 Chris Stanton, AUS
NR: 1.80m 7/16/2006 Michelle Sng
AC: 1.92m 7/26/1987 Ni Xiuling, CHN
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 1429 Fujisawa, Kiyoka Japan ________ ______
2 1492 Lee, Wei EN NUS ________ ______
3 2066 Sng, Suat LI Michelle Swift ________ ______

Event 106 Men Discus Throw
Saturday 9/18/2010 – 14:00
CR: 57.42m 1998 Lee Newmand
NR: 59.87m 5/8/1999 James Wong
AC: 57.47m 6/17/2001 James Wong, SIN
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2037 Maumuthu, Ravichandran BRTC ________ ______
2 2090 Wong, James WAC ________ ______
3 1448 Yomogida, Kazumasa Japan ________ ______
4 2072 Wansawang, Sawasdee Thailand ________ ______
5 2056 Tanuwijaya, Steven SJI ________ ______
6 1428 Fijiwara, Jyun Japan ________ ______
7 1596 Wong, YU Yang NP ________ ______
8 1086 Chiu, Lap San Hong Kong ________ ______
9 2096 Wong, Scotts SAFSA ________ ______
10 2088 Toh, Wei DE WAC ________ ______

Event 107 Women 400 Meter Hurdles
Saturday 9/18/2010 – 14:00
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
3 1495 -, Karim NP ________ ______
4 1426 Asaoka, Kayoko Japan ________ ______
5 1436 Miyahara, Aya Japan ________ ______
6 1073 Liaw, Tricia HIJ ________ ______

Event 108 Men 400 Meter Hurdles
Saturday 9/18/2010 – 14:15
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
2 2084 Tan, Han Sen WAC ________ ______
3 1499 Huang, Ashley NP ________ ______
4 1444 Takeda, Kenta Japan ________ ______
5 2028 Chinnapali, Algustino BRTC ________ ______
6 1446 Yano, Hideki Japan ________ ______

Event 109 Women 800 Meter Run
Saturday 9/18/2010 – 14:25
CR: 2:04.57 1998 Julie Sakara, ZIM
NR: 2:07.40 5/31/1976 Chee Swee Lee
AC: 2:04.60 9/5/1998 Julie Sakara, CAN
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
2 2061 Jayapandiyan, Lossini Swift ________ ______
3 1497 Cheng, SI Jia NP ________ ______
4 1597 Koh, Xing Jing NUSH ________ ______
5 2041 Phor, Pamela BRTC ________ ______
6 1590 Siow, Elisa NP ________ ______

Event 110 Men 800 Meter Run
Saturday 9/18/2010 – 14:35
CR: 1:47.25 1998 Crispen Mutakayi, ZIM
NR: 1:49.90 4/30/1983 S Surenda
AC: 1:47.11 6/21/2005 Sajad Moradi, IRI
Lane Comp# Name Team Prelim Time Place

Heat 1 of 2 Prelims
1 2023 Bin Abdul Wahid, Hazwari SP ________ ______
2 1498 Dinesh, Nash NP ________ ______
3 1480 Tung, Zhi Shing Colin NTU ________ ______
4 2020 Grau, Cyprien Marie SMU ________ ______
5 1097 AW, Freeman HCIH ________ ______
6 2043 Subbiah, Segar BRTC ________ ______
7 2025 S/O Muthu Kumar, Raviin SP ________ ______

Heat 2 of 2 Prelims
1 1598 Tan, Teck Chye NUSH ________ ______
2 1593 Tan, Lui Ran NP ________ ______
3 1089 Tsang, Hon Sing Hong Kong ________ ______
4 1487 Balakrisnan, Madankumar NUS ________ ______
5 1469 Oon, Kuan Yong NTU ________ ______
6 1092 Mun, Yong Liang HCIC ________ ______
7 1098 Chin, Joo Ern HCIH ________ ______

Event 111 Women 100 Meter Dash
Saturday 9/18/2010 – 14:45
CR: 11.69 1998 Tarama Perry, CAN
NR: 12.12 12/7/2007 Choo Sze Min Amanda
AC: 11.40 7/23/1987 Lydia De Vegas, PHI
Lane Comp# Name Team Prelim Time Place

Heat 1 of 3 Prelims
2 1085 Teng, Sherdyn HIH ________ ______
3 1425 Mustaffa, Mahirah IJC ________ ______
4 1447 Yamada, Hayaka Japan ________ ______
5 1474 Shinde, Devika NTU ________ ______
6 2032 Farhana, Nodirah BRTC ________ ______

Heat 2 of 3 Prelims
2 2034 Kassim, Norisma BRTC ________ ______
3 2014 Tan, Zoey SSS ________ ______
4 2044 Choo, Sze-Min Amanda Singapore ________ ______
5 1463 Tan, Esther NYP ________ ______
6 2033 Foo, EE Lin BRTC ________ ______
7 1486 Ang, Yujia NUS ________ ______

Heat 3 of 3 Prelims
2 1454 Khalid, Nada NYP ________ ______
3 2009 Lee, Natalie RP ________ ______
4 1470 Prasad, Dipna Lim NTU ________ ______
5 2080 Nesaranjni, Ruelia WAC ________ ______
6 2013 Leong, Min Yan Dessere SSS ________ ______
7 1594 Tay, Kai-Ching NP ________ ______

Event 112 Men 100 Meter Dash
Saturday 9/18/2010 – 15:00
CR: 10.30 1982 Suchart Jeasraparp, THA
NR: 10.37 8/27/2001 U.K Shyam
AC: 10.41 7/23/1987 Talal Mansoor, QAT
Lane Comp# Name Team Prelim Time Place

Heat 1 of 4 Prelims
1 2012 B Jamaludin, Muhammad Salleh SSS ________ ______
2 1483 Yuan, Weijie Joseph NTU ________ ______
3 1427 Dote, Hiroshi Japan ________ ______
4 1078 Tsai, Meng-Li Chinese Taipei ________ ______
5 2045 Jamal, MD Amirudin Singapore ________ ______
6 1460 Muhammad, Faeez NYP ________ ______
7 1477 Tan, Tze Jung NTU ________ ______

Heat 2 of 4 Prelims
1 2095 Ong, Jansen RP ________ ______
2 1584 Kent, Azlan NP ________ ______
3 2048 Mustapa, MD Elfi Singapore ________ ______
4 1077 Liu, Yuan-Kai Chinese Taipei ________ ______
5 1079 Wang, Wen-Tang Chinese Taipei ________ ______
6 1082 Tan, SI Hao Flash ________ ______
7 2011 Ang, Weisi SSS ________ ______

Heat 3 of 4 Prelims
1 2051 Bibulawala Ranasingh, Ashan Hasar Sri Lanka ________ ______
2 1589 Pang, Yao YI NP ________ ______
3 1445 Tanaka, Sheiji Japan ________ ______
4 2089 U K, Shyam WAC ________ ______
5 2046 Kang, Calvin Singapore ________ ______
6 2031 DE Sovra, Ryan Blake BRTC ________ ______
7 1586 Kwek, Eugene NP ________ ______

Heat 4 of 4 Prelims
1 1459 Mhosomboon, Dittaya NYP ________ ______
2 1493 Lim, Jin Xing NUS ________ ______
3 2047 Lee, Cheng Wei Singapore ________ ______
4 2070 Rittidet, Jamras Thailand ________ ______
5 1081 YI, Wei-Chen Chinese Taipei ________ ______
6 2050 Yeo, Foo EE Gary Singapore ________ ______
7 1595 Tengku Azlan, Shahi NP ________ ______
8 2008 FU, Zhi Qun Felix RP ________ ______

Event 113 Women 100 Meter Hurdles
Saturday 9/18/2010 – 15:20
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
3 1433 Kumagai, Fumiko Japan ________ ______
4 2074 Goh, Wei Ning WAC ________ ______
5 1091 Wong, Wing Sum Hong Kong ________ ______

Event 114 Men 110 Meter Hurdles
Saturday 9/18/2010 – 15:30
CR: 14.11 9/9/2007 Hideki Nomoto, JPN
NR: 14.76 12/11/1966 Osman Merican
AC: 13.74 6/21/2005 Wu Youjia, CHN
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
2 2022 Teng, Chuan Huang SMU ________ ______
3 1075 KO, Wen-Bin Chinese Taipei ________ ______
4 1489 Clarence, Yeoh FU Shien NUS ________ ______
5 2070 Rittidet, Jamras Thailand ________ ______
6 2007 Ang, Chen Xiang RI ________ ______

Event 115 Men Triple Jump
Saturday 9/18/2010 – 16:00
CR: 16.90m 1989 Xiang Mi Yuan, CHN
NR: 16.04m 4/26/2009 Stefan Tseng Ke Chen
AC: 16.90m 1989 Ciang Mi Yuan, CHN
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2068 Philakong, Theeravut Thailand ________ ______
2 2018 Tseng, Stefen SAFSA ________ ______
3 2015 Chen, Dickson SAFSA ________ ______
4 2067 Kongnil, Varunyoo Thailand ________ ______
5 1432 Kajikawa, Yohei Japan ________ ______

Event 116 Men High Jump
Saturday 9/18/2010 – 16:00
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 1456 Lee, YI Rong Daryl NYP ________ ______
2 2073 Cai, Ronnie WAC ________ ______
3 1099 Lim, Chern Miao Samuel HCIH ________ ______
4 1434 Kunimoto, Hiroshi Japan ________ ______

Event 117 Women Discus Throw
Saturday 9/18/2010 – 16:00
CR: 57.82m 1996 Jana Lauren, GER
NR: 49.91m 12/8/2003 Zhang Guirong
AC: 62.89m 6/21/2005 Harwant Kaur, IND
Pos Comp# Name Team Finals Place

Flight 1 of 1 Finals
1 2093 Zhang, Kelly WAC ________ ______
2 1088 Lee, KA Shun Hong Kong ________ ______
3 2049 Wan, Lay Chi Singapore ________ ______
4 1465 Binte Halip, Nur Iryani NTU ________ ______
5 1443 Suzuki, Tsuruyo Japan ________ ______

Event 118 Women 400 Meter Run
Saturday 9/18/2010 – 16:00
CR: 52.17 1998 Foy Williams
NR: 55.08 9/15/1974 Chee Swee Lee
AC: 51.89 6/21/2005 Tatyana Roslanova, KAZ
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
3 1431 Horie, Mayu Japan ________ ______
4 2083 T., Piriyah WAC ________ ______
5 1439 Sai, Tomomi Japan ________ ______
6 1472 Sharda, Nikita NTU ________ ______

Event 119 Men 400 Meter Run
Saturday 9/18/2010 – 16:10
CR: 46.25 9/3/2006 Yoshihiro Horigome
NR: 47.40 7/9/1989 Haron Mundir
AC: 45.77 7/25/1987 Mohd Amer Al Malki, OMN
Lane Comp# Name Team Prelim Time Place

Heat 1 of 2 Prelims
2 2040 Parames Waran, Parames BRTC ________ ______
3 2010 Sapari, Zaki RP ________ ______
4 1430 Hara, Shinji Japan ________ ______
5 2085 Tan, Lance WAC ________ ______
6 1471 Quek, Gian Seng NTU ________ ______

Heat 2 of 2 Prelims
3 2079 MD, Shahruddin WAC ________ ______
4 2055 Subasinghe Arachchig, Lakmal Anur Sri Lanka ________ ______
5 2006 Sathiyanesan, Shalindran PSA ________ ______
6 1591 Syed, Fathullah Al-Idrus NP ________ ______

Event 120 Men 3000 Meter Steeplechase
Saturday 9/18/2010 – 16:20
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
1 2020 Grau, Cyprien Marie SMU ________ ______
2 2005 Herrera, Rene Philippines ________ ______
3 2060 Chua, Chin Yang Swift ________ ______
4 1481 Wong, Sai Yin NTU ________ ______
5 1473 Shi, Ronghua NTU ________ ______

Event 123 Women 1500 Meter Run
Saturday 9/18/2010 – 16:50
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 1 Timed Finals
1 2035 Lee, Yioy JI Mabel BRTC ________ ______
2 1451 -, Hazriana NYP ________ ______
3 2062 Lin, Cuiwen Yvonne Swift ________ ______
4 2038 NG, Bee Teng BRTC ________ ______
5 1475 Tan, Eileen NTU ________ ______
6 2052 Dissanayake Appuhami, Shanika Sa Sri Lanka ________ ______

Event 124 Men 1500 Meter Run
Saturday 9/18/2010 – 17:00
Lane Comp# Name Team Finals Place

Section 1 of 2 Timed Finals
1 1087 GI, KA Man Hong Kong ________ ______
2 1487 Balakrisnan, Madankumar NUS ________ ______
3 2064 MD Shah, Feroz Swift ________ ______
4 2036 Low, Weng Choon Steven BRTC ________ ______
5 2042 Sng, Thiam Hock BRTC ________ ______
6 2021 Sidhu, Amritpal Singh SMU ________ ______
7 1480 Tung, Zhi Shing Colin NTU ________ ______
8 2025 S/O Muthu Kumar, Raviin SP ________ ______
9 1479 Thangavel, Kumaravel NTU ________ ______
10 1464 Teo, Eugene NYP ________ ______
11 1096 Yeo, SI Heng HCIC ________ ______

Go to “72nd Singapore Open” page »

Posted by Sha
Filed under Announcements

Over 200 athletes are now registered for the 72nd Singapore Open.

In addition to Singapore, seven other countries will be represented with athletes from Brunei, Thailand, Chinese Taipei, Hong Kong, Sri Lanka, the Philippines – and a large contingent from Japan.

A highlight of the championships will be the attendance of ex-national champions who will also present prizes to athletes. The following will be in attendance:

  • Mary Klass
  • Kesavan Soon
  • Hari Chandra
  • Osman Merican
  • Loh Sin Cheok
  • Yeo Kian Chai
  • Natahar Bava
  • Cheong Wai Hing
  • Noor Azhar Hamid
  • P C Suppiah
  • Glory Barnabas

It will be a fun filled 2 days of the past, present, and the future. So come down to Bukit Gombak stadium this weekend on the 18-19th!

Courtesy of Citrus PR

Posted by Sha
Filed under Announcements

Below is the download link, and online version for the finalized schedule for this weekend 72nd Singapore Open, to be held on the 18-19th at Bukit Gombak. Please do take note of the MRT disruptions during that period.

Download: 72nd Singapore Open - Schedule (Final).doc Downloaded 1346 times


DAY 1 – SATURDAY, 18 SEPTEMBER 2010

(Morning Session)

Event 101 – 10,000m / Men Final 0830
Event 102 – Pole Vault / Men Final 0830
Event 103 – 5,000m / Women Final 0930 CANCELLED

(Afternoon Session)

Event 104 – Triple Jump / Women Final 1400
Event 105 – High Jump / Women Final 1400
Event 106 – Discus Throw / Men Final 1400
Event 107 – 400m Hurdles / Women Final 1400
Event 108 – 400m Hurdles / Men Final 1415
Event 109 – 800m / Women Final 1425
Event 110 – 800m / Men R1 (2 Heats) 1435
Event 111 – 100m / Women R1 (3 Heats) 1445
Event 112 – 100m / Men R1 (4 Heats) 1500
Event 113 – 100m Hurdles / Women Final 1520
Event 114 – 110m Hurdles / Men Final 1530
Event 115 – Triple Jump / Men Final 1600
Event 116 – High Jump / Men Final 1600
Event 117 – Discus Throw / Women Final 1600

(Prize Presentation Ceremony)

Event 118 – 400m / Women Final 1600
Event 119 – 400m / Men R1 (2 Heats) 1610
Event 120 – 3000m Steeplechase / Men Final 1620
Event 121 – 100m / Women Final 1630
Event 122 – 100m / Men Final 1640
Event 123 – 1500m / Women Final 1650
Event 124 – 1500m / Men Final 1700

**Schedule is subject to changes

DAY 2 – SUNDAY, 19 SEPTEMBER 2010

Event 201 – Javelin Throw / Women Final 1400
Event 202 – Shot Put / Men Final 1400
Event 203 – Long Jump / Men Final 1400
Event 204 – 200m / Women R1 (2 Heats) 1435
Event 205 – 200m / Men R1 (2 Heats) 1450
Event 206 – 400m / Men Final 1500

(Prize Presentation Ceremony)

Event 207 – Javelin Throw / Men Final 1530
Event 208 – Shot Put / Women Final 1530 CANCELLED
Event 209 – Long Jump / Women Final 1530
Event 210 – 800m / Men Final 1530
Event 211 – 100m / Wheelchair SDSC 1540
Event 212 – 100m / Non-wheelchair SDSC 1550
Event 213 – 200m / Women Final 1600
Event 214 – 200m / Men Final 1610
Event 215 – 200m / Wheelchair SDSC 1620
Event 216 – 200m / Non-wheelchair SDSC 1630
Event 217 – 5 000m / Men Final 1640
Event 218 – 4 x 100m Relay / Men Final 1705

**Schedule is subject to changes

Go to “72nd Singapore Open” page »

singapore athletic association

About Us

SA
Founded in 1934, SA's historic footprints began more than 60 years ago when we opened our doors to Singapore's early athletes at the Farrer Park Stadium. Since then, the SA has toiled and grown, and is now poised to chart new territories for the future. Under the helm of a new dynamic team of volunteers and full-time secretariat, the association will take bold strides to nurture talents and work towards a holistic athlete development and making competitive athletics a viable career, read more »
singapore athletic association
singapore athletic association
singapore athletic association
Go Top ↑
Singapore Athletics (#01-33, 3 Stadium Drive, S'pore 397630) Tel: 6563862721 / Fax: 6563867773 / UEN: S63SS0015L
Total Visitors: